7клас








Тема. Підготовка до написання твору-роздуму на тему: «Чи потрібні сьогодні лицарі?» (За романом Вальтера Скотта «Айвенго»)
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу та підготувати учнів до написання твору; розвивати навички написання творчих робіт(розвивати навички окреслення тези та її аргументації); формувати прагнення розмірковувати,висловлювати власні думки; застосовувати у творчій роботі знання з літератури, історії, громадського життя; виховувати повагу до думок товаришів, уміння об’єктивно оцінювати свій внесок у роботу колективу; свідому громадську позицію, небайдужість до долі своєї країни, національну свідомість.
Обладнання: додаток (12 слайдів):тема, мета та епіграф уроку,словникова робота,кластер «Кодекс лицарської честі»,фото Героя Небесної Сотні Саєнка А.С., асоціативний кущ «Чистий світильник лицарства»;ІКТ (презентація «Герої АТО»,відеоролики «Майдан. Україна. Революція» , «Аеропорт»,аудіо запис пісні на слова Ліни Костенко «Апологія лицарства»);word- документи «Андрій Саєнко»,памятка «Як писати твір»;тексти віршів; підручник «Зарубіжна література.7 клас», О.М.Ніколенко,Т.М.Конєва,О.В.Орлова.; роздавальний матеріал пам’ятка «Як писати твір-роздум».
Тип уроку: розвитку мовлення.
Хід уроку
Україна жде лицарів духу!
Іван Франко
I.Мотивація навчальної діяльності.
1.Слово вчителя.  Вальтер Скотт,подарувавши світу свій історичний роман «Айвенго», показав,як значні бурхливі події супроводжуються появою здібних і талановитих особистостей,котрі здатні повести за собою народ. Саме такими були найкращі представники лицарства. «Лицарство!...воно є джерелом найшляхетніших прихильностей,опора пригніченим,захист ображеним,оплот проти свавілля володарів»,- стверджував  письменник.
    24 серпня 2016 року ми,українці,відсвяткували  25 -у річницю незалежності нашої держави. Шлях до свободи був тернистим. Історія становлення демократичної України  є  яскравим свідченням того,що Україні потрібні «лицарі духу».
2.Оголошення теми,мети та епіграфа уроку(слайди 1-3).
II.Актуалізація опорних знань учнів.    
1.     Словникова робота (слайд 4).

Лицар – слово означає  важко озброєного воїна,представника феодальної верстви середньовічного суспільства. Це благородний захисник,людина,яка самовіддано служить певній справі,а також має сердечну прихильність.
Лицарство – певна поведінка і звички. Визначається ще й як кодекс поведінки,якого дотримувались середньовічні рицарі.

2.Складання кластеру «Кодекс лицарської честі» (слайд 5).


3.Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Висловіть власну думку (слайд 6):
- У романі В.Скотта гідний звання справжнього лицаря…,тому що…
4.Слово вчителя.  Образ Айвенго - це утілення кодексу лицарства. Сьогодні ви дасте відповідь на запитання: «За що потрібно цінувати людину?Чи потрібні суспільству лицарі? Що можна запозичити із « кодексу честі лицаря»,щоб змінити світ на краще (слайд 7).
III.Формування знань, умінь, навичок.
1.Робота над поняттям твір-роздум (роздавальний матеріал - памятка «Як писати твір-роздум»).
Інтерактивна вправа «Продовж речення» (слайд 8):
-         Ми знаємо такі типи мовлення…(опис,розповідь,роздум).
-         Текст – роздум має такі основні частини… (тезу,аргументи,висновок).
-         Теза – це …(загальне положення,яке треба доводити).
-         Аргументи – це… (факти,приклади,докази,які працюють в ім’я доведення тези).
2.Робота над формуванням тези.
Методичний коментар: учні використовують схему структури твору-роздуму,пам’ятку «Як писати твір» (word - документ) - пункти 1-4.
·        Робота з пам’яткою.
Пам’ятка
1.Чітко сформулюй тезу.
2.Текст тези передає твою позицію щодо проблемного питання: «так» («я погоджуюсь», ключові слова «лицарі сьогодні потрібні») чи «ні» » («я не погоджуюсь», ключові слова «лицарі сьогодні  не потрібні»).
3.Текст тези містить розкриття ключового слова « сьогодні».
4.Текст тези передає головну думку учнівського твору.

·        Робота з підручником.
Завдання: опрацюй матеріал вступної статті підручника О.М.Ніколенко на с.3 «Лицарям XXI століття»,використовуючи його для формулювання тексту тези та розкриття ключового слова «сьогодення».
(25 років незалежності України. Боротьба українського народу проти терористів,іноземних загарбників . Анексія Криму, події на Сході.
«У XXI столітті теж потрібні герої-справжні лицарі,віддані своїй батьківщині й ідеалам справедливості,честі,краси та добра… А що залишимо після себе ми,лицарі XXI століття?Що зробимо для нашої України?»)
·        Робота з епіграфом.
-         Прочитайте епіграф до уроку.
-         Як ви розумієте слова Івана Франка?
-         Чи допомагають вони розкрити ключові слова «лицарі сьогодні потрібні»?
-          Яку позицію учня щодо розкриття теми,ідеї твору передає епіграф?
Сильні духом» українці - справжні лицарі,які відстоюють добро,людську гідність,борються за незалежність України,за мир).
·        Робота з кластером.
-         Які складові «лицарського кодексу» може запозичити справжній громадянин України?
(Справжній громадянин України відстоює інтереси своєї країни,захищає слабких,чоловіки оберігають жінок,воїни вірні присязі і захищають свій народ .І це підтверджують життєві приклади).
·        Самостійна робота по написанню тези.
Методичний коментар:орієнтовний текст тези може бути таким:
   Вальтер Скотт у своєму романі «Айвенго» майстерно змальовує лицарство,яке
відстоювало ідеали вірності батьківщині,Богу,честі,вірно служило жінці.
Український народ ось уже 25років будує незалежність своєї держави.
Для мого народу ,який бореться з іноземними загарбниками на Сході,засуджує анексію Криму,втілює нові реформи,актуальними є слова І.Франка: «Україна жде лицарів духу!» Я вважаю,що у такий бурхливий час нам потрібні « герої-справжні лицарі,віддані своїй батьківщині й ідеалам справедливості,честі,краси та добра». Сьогодні Добро зіткнулося зі Злом,і на передовій цієї боротьби – лицарі XXI століття).
3.Підбір аргументів.
·        Робота з пам’яткою (п.5-8).
Пам’ятка
5. Для підтвердження висловленої тези потрібно навести два - три доречних аргументи.
6. Аргументи мають бути різними: приклади з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
7.Потрібно розповісти про конкретну людину, ситуацію, подію, факт, вказати своє ставлення до цього й дати цим реаліям оцінку.
8.Аргументи можна починати різними мовними засобами (адже,по-перше,по-друге,а ми знаємо про це з історії,про це читаємо,недаремно в народі кажуть).
Методичний коментар:учні отримали випереджувальне завдання, працювали у мікрогрупах,шукаючи аргументи. Під час  презентацій робіт мікрогрупами учні занотовують (у чернетках) аргументи,які використають у своїх творах.
Завдання: у процесі  виконання домашнього завдання використати ІКТ;за інформаційним матеріалом підготувати питання. які допоможуть учням сформулювати аргументи.
·        Використання інтернет-джерел,учнівської презентації,повідомлень.
I  мікрогрупа). Аргументи із політичного життя України.
ü Перегляд відеоролика (5 хвилин) «Майдан. Україна. Ревоюція».
Питання для бесіди:
-         Яку назву отримали події на Майдані,відтворені у відеоролику? (Революція Гідності).
-         Які ідеали лицарства сповідували учасники Майдану?( Виступили проти свавілля влади,захищали інтереси українського народу.)
ü Повідомлення про Героя України ,фастівчанина,випускника школи №2 Саєнка Андрія (word - документ).(Слайд9).
Питання для бесіди:
-         За які моральні якості ми можемо назвати Андрія Саєнка «лицарем XXI століття»?(Чесний, мужній,віддав життя за кращу долю українців,кожного із нас,хто сьогодні навчається у його рідній школі).
-         Як ви особисто оцінюєте громадянську позицію земляка?(Почуття гордості,позиція – гідна наслідування. Переконання,що лицарі сьогодні потрібні).
ü Учнівська презентація до уроку мужності «Вони солдати,що кладуть життя,заради нас і миру на землі» .
              Питання для бесіди:
-         Доведіть,що воїни,учасники АТО, «сильні духом лицарі»?
-         Наведіть власні приклади героїзму українських воїнів.
-         Що підтримує солдат на лінії вогню?(Любов до рідних: коханих,дружин,матерів-до жінки).
II мікрогрупа.  Поетичні приклади.
ü Прослуховування пісні у виконанні Оленки Падалки «Апологія кохання» за поезією  Ліни Костенко.
     Питання для бесіди:
АПОЛО́ГІЯ, ї, ж., книжн. Усний або писемний захист, вихваляння кого-, чого-небудь. 
-         Яку чесноту лицарів оспівує поетеса?
( «…любов була єдиним талісманом,
а талісман ще звався — оберіг.
Було життя осяяне красою,
любов і честь цінились над життя»).
-         Чи  здатна сьогодні «сильна половина» людства на таке почуття? (Чистота,глибина кохання втрачена. Тому сьогодні потрібні лицарі,які за неї  (за жінку)  гинули б « без авансу».
Методичний коментар: наступні матеріали (word - документи)з метою ефективного використання часу рекомендовані учням як роздавальний матеріал.
ü Виразне читання поезій «Ми варта нічна…» Оксани Боровець, «А сотню вже зустріли небеса..» Людмили Мамлюк
III мікрогрупа.   Із джерела народної мудрості.
Афоризми
Добро втратиш – не багато втратиш, честь утратиш – багато втратиш, мужність утратиш – усіх утратиш.
 Йоганн Вольфґанґ ҐЕТЕ
Коли хоробрість веде, щастя її супроводжує.
 Марко Тулій ЦИЦЕРОН
У мужності два головних вияви: презирство до смерті і презирство до болю.
 
Марк Тулій ЦИЦЕРОН
Людина не для того створена, щоб терпіти поразки... Людину можна знищити, але її неможливо перемогти. 
     Е.
Хемінгуей.
Прислів’я
У козака життя коротке, а слава вічна.
У полі дві долі, чия сильніша;

 Степ та воля – козацька доля;
Сміливого і куля не бере;

Або волю добути, або вдома не бути;
Або на щиті, або за щитом.
Смілого й куля не бере.
Коли навколо вороги - то не життя, честь бережи
 Козацькому роду нема переводу. 

 IV  мікрогрупа.  Аргументи із життя.
Асоціативний кущ «Чистий світильник лицарства»(слайди 10-11).
4.Працюємо над висновком.
·        Робота з пам’яткою (п.9- 12)

9.Висновок- остання частина твору (до 5речень). Висновок може перефразовувати тезу.
10.Акцентуйте увагу на своїй позиції. Аргументуйте її,виходячи з ідеї твору.
11.Використовуйте мовні конструкції: отже, таким чином,на мою думку,я вважаю;завершуючи твір,можу зробити висновок.
12.Використайте поетичні рядки,афоризми.
IV.Підсумки.
1.Оцінювання роботи учнів у мікрогрупах.
2.Заключне слово вчителя.   У житті,як і на сторінках роману В.Скотта «Айвенго»,триває вічна боротьба Добра і Зла. І щоб перемогли Добро,Честь,Кохання,нам сьогодні потрібні лицарі.
Я щиро бажаю вам поповнити ряди лицарів XXI століття і стати гідними громадянами України.
 V.  Домашнє завдання  (слайд 12).

Написати твір-роздум на тему: «Чи потрібні сьогодні лицарі?»



1 коментар: